Ośrodek Pomocy Społecznej w Miliczu oferuje specjalistyczne poradnictwo psychologiczne w ramach którego jest możliwość skorzystania z bezpłatnych, indywidualnych konsultacji psychologicznych zorganizowanych dla osób potrzebujących pomocy. W tym celu należy skontaktować się z pracownikiem Ośrodka i telefonicznie uzgodnić spotkanie z psychologiem.
Psycholog – mgr Piotr Poranek przyjmuje w każdy wtorek od godz. 10.00.
Czemu służą spotkania z psychologiem?
Poradnictwo psychologiczne to jednorazowe lub kilkukrotne spotkanie z psychologiem, które ma na celu określenie specyfiki doświadczanych przez nas trudności i znalezienie rozwiązania zgłaszanego problemu.
Jak wygląda praca psychologa?
Praca psychologa w Ośrodku Pomocy Społecznej jest dość specyficzna, ponieważ psycholog aby pomóc w kryzysie, nie odbywa spotkań wyłącznie w gabinecie, ale gdy zachodzi taka potrzeba – u klienta w domu. Pracuje się wówczas w domu, z rodziną, aby pomóc w przezwyciężaniu doświadczanych przez nich trudności (interwencja kryzysowa).
Nie byłoby to możliwe bez współpracy z pracownikami socjalnymi i asystentami rodziny, gdyż ludzie w potrzebie, w obawie przed stygmatyzacją czy skonfrontowaniem się z bezradnością w obliczu napotkanych trudności – z różnych przyczyn, nie skorzystaliby z pomocy psychologa.
Dodatkowo psycholog wspomaga pracowników socjalnych, asystentów rodziny i innych specjalistów w lepszym zrozumieniu problemów i ustaleniu planu pracy z klientem.
Do zadań psychologa należy także realizacja grupowych form pomocy psychologicznej o charakterze psychoedukacyjnym czy wspierająco – aktywizujących grup wsparcia.
Kto może skorzystać z pomocy psychologa?
Psycholog w Ośrodku Pomocy Społecznej udziela pomocy psychologicznej mieszkańcom Gminy Milicz znajdującym w trudnej sytuacji psychologicznej, finansowej, rodzinnej, zdrowotnej, społecznej i/lub zawodowej. Zgłoś się do OPS, jeśli:
- chciałbyś lepiej poznać i zrozumieć samego siebie
- czujesz się zmęczony życiem, a codzienne obowiązki przytłaczają Cię
- nie radzisz sobie w domu, w pracy
- brak Ci wsparcia rodziny w obliczu tragedii
- przeżyłeś śmierć bliskiej osoby
- masz myśli samobójcze lub doświadczasz tego typu gróźb od któregoś członka rodziny
- jesteś rodzicem samotnie wychowującym dziecko i nie widzisz szansy uzyskania zatrudnienia lub mieszkania
- doświadczasz przemocy
- jesteś osobą uzależnioną, bądź współuzależnioną
- czujesz się odrzucony, ze względu na orientację seksualną bądź chorobę psychiczną
- jesteś zagrożony utratą praw do opieki nad dziećmi z powodu niskich kompetencji, jednak posiadacie silną więź emocjonalną w rodzinie i chcecie pracować
- jeśli Twoi rodzice mają negatywne postawy rodzicielskie
- czujesz, że nie rozumiesz swoich emocji, reakcji i zachowań