Opieka Wytchnieniowa – edycja 2025

Ogłoszenie naboru uczestników do programu „Opieka Wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025.

Ośrodek Pomocy Społecznej w Miliczu ogłasza nabór dla mieszkańców Miasta i Gminy Milicz do wzięcia udziału
w resortowym Programie Ministra Rodziny i Polityki Społecznej „Opieka wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025.

Przewidywany termin realizacji programu od  17.03.2025 r. do 31.12.2025 r. Udział w programie osób jest nieodpłatny.

Program Ministra Rodziny i Polityki Społecznej „Opieka wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025 jest finansowany z Funduszu Solidarnościowego.

Głównym celem Programu jest wsparcie członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad:

1.dziećmi od ukończenia 2. roku życia do ukończenia 16. roku życia posiadającymi orzeczenie o niepełnosprawności lub

2.osobami niepełnosprawnymi posiadającymi:
a) orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności albo
b) orzeczenie traktowane na równi z orzeczeniem wymienionym w lit. a, zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2024 r. poz. 44, z późn. zm.)
– poprzez umożliwienie uzyskania doraźnej, czasowej pomocy w formie usługi opieki wytchnieniowej, tj. odciążenie od codziennych obowiązków łączących się ze sprawowaniem opieki nad osobą z niepełnosprawnością przez zapewnienie czasowego zastępstwa w tym zakresie. Dzięki temu wsparciu, osoby zaangażowane na co dzień w sprawowanie opieki nad osobą z niepełnosprawnością dysponować będą czasem, który mogą przeznaczyć na odpoczynek i regenerację, jak również na załatwienie niezbędnych spraw życiowych. Usługi opieki wytchnieniowej mogą służyć również okresowemu zabezpieczeniu potrzeb osoby z niepełnosprawnością w sytuacji, gdy członkowie rodzin lub opiekunowie z różnych powodów nie będą mogli wykonywać swoich obowiązków.

WAŻNE: W godzinach realizacji usług asystenckich nie mogą być świadczone usługi opiekuńcze i inne usługi finansowane w ramach Funduszu, PFRON lub finansowane ze środków publicznych.

Przewidywana liczba uczestników Programu to 5 mieszkańców Gminy Milicz a w tym:

  • 4 osoby z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności;
  • 1 dziecko do 16 roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji (pkt 7 i 8 orzeczenia o niepełnosprawności).

Przyznanie opieki wytchnieniowej poprzedzone jest Wywiadem środowiskowym w miejscu zamieszkania osoby niepełnosprawnej oraz jej opiekuna. 

Kwota przyznana w ramach Programu „Opieka wytchnieniowa dla JST – edycja 2025 to 26 877,00 zł

Osoby zainteresowane skorzystaniem z usług asystenta osobistego proszone są o wypełnienie KARTY ZGŁOSZENIA łącznie z klauzulą – stanowiącej załącznik do Programu oraz dostarczenie aktualnego orzeczenia o niepełnosprawności. W przypadku objęcia wsparciem asystenta dziecka od ukończenia 2.roku do  ukończenia 16 roku życia wymagane jest dołączenie: zaświadczenia o niekaralności, informacji o niefigurowaniu w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym oraz pisemna akceptację ze strony rodzica lub opiekuna prawnego.

Karty zgłoszeniowe należy składać w Ośrodku Pomocy Społecznej w Miliczu, (tel. 71 77 89 210).

Karty zgłoszenia w formie papierowej dostępne są w siedzibie OPS przy ul. Trzebnickiej 2A w Miliczu.

Prosimy o kontakt telefoniczny w sytuacjach, w których osoba zainteresowana udziałem w Programie nie jest w stanie zgłosić się osobiście po Kartę lub ją dostarczyć – tel. 71 77 89 210.

ZAŁĄCZNIKI:

Usługi asystencji osobistej mogą świadczyć osoby, niebędące członkami rodziny uczestnika:

  • posiadające dokument potwierdzający uzyskanie kwalifikacji w następujących kierunkach: asystent osoby niepełnosprawnej[1][1][1]), opiekun osoby starszej, opiekun medyczny, pedagog, psycholog, terapeuta zajęciowy, pielęgniarka, siostra PCK, fizjoterapeuta; lub za zgodą realizatora Programu, w innych zawodach i specjalnościach o charakterze medycznym lub opiekuńczym lub
  • posiadające co najmniej 6-miesięczne, udokumentowane doświadczenie w udzielaniu bezpośredniej pomocy osobom niepełnosprawnym np. doświadczenie zawodowe, udzielanie wsparcia osobom niepełnosprawnym w formie wolontariatu; lub
  • wskazanie asystenta przez uczestnika lub jego opiekuna prawnego w Karcie zgłoszenia do Programu „Opieka wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025.

Posiadanie doświadczenia, o którym mowa w pkt 2, może zostać udokumentowane pisemnym oświadczeniem podmiotu, który zlecał udzielanie bezpośredniej pomocy osobom niepełnosprawnym.

  • Na potrzeby realizacji Programu, za członków rodziny uczestnika uznaje się wstępnych lub zstępnych, krewnych w linii bocznej, małżonka, wstępnych lub zstępnych małżonka, zięcia, synową, macochę, ojczyma oraz osobę pozostającą we wspólnym pożyciu. A także osobę pozostającą w stosunku przysposobienia z uczestnikiem.
  • W pierwszej kolejności, asystentem może zostać osoba wskazana przez uczestnika lub jego opiekuna prawnego, z uwzględnieniem postanowień ust. 4 pkt 3. Jeżeli asystent nie zostanie wskazany przez uczestnika lub jego opiekuna prawnego, asystenta wskazuje gmina/powiat lub inny podmiot, któremu gmina/powiat zleciła realizację Programu, z uwzględnieniem postanowień ust. 4 pkt 1 lub 2. (posiada kwalifikacje lub posiadające co najmniej 6-miesięczne, udokumentowane doświadczenie).

 

Skip to content